Karbon Isıtma | Cami Isıtma Sistemleri | Cami Halı Altı Isıtma

Karbon Isıtma | Cami Isıtma Sistemleri | Cami Halı Altı Isıtma

 

Karbon Isıtma Sistemleri

Isınma, yüksek nüfuslu aileler ve toplu kullanım sağlayan alanlar için özellikle kış aylarında önemli bir problem haline gelmektedir. Artan doğalgaz faturaları ve buna karşın mevcut ortamda yüksek verim elde edememek problem seviyesini daha çok etkilemektedir. Bu problemlerin önüne geçmek adına ortak kullanım alanlarının iç kısmına ısınma verimini artırmak adına alternatif yollar üretilmiştir.

Bu yollardan biri olan karbon ısıtma sistemleri de, alternatif olmanın dışında asıl ısıtma sistemi olarak verim artırmak için kullanılan bir sistemdir. Gelişen nano teknolojiden nasibini alan ısıtma sektörü, evlerdeki ısınma problemlerini ortadan kaldırmaya devam etmektedir.

 Karbon Isıtma Sistemi Nedir?

Bir diğer olarak karbon film ısıtıcı ismiyle de geçen bu sistemler, yerden ısıtma tekniklerinin bir türüdür. Bu ısıtma sistemleri, adından da anlaşacağı üzere karbon zerreleri yardımıyla kızılötesi ışınlar sayesinde gerçekleşmektedir. Bir karbon filmindeki ana görünüm, iki bakır plaka arasında bulunan karbon zerreleriyle oluşmaktadır.

Halı ve parke altlarına kurulan karbon ısıtma sistemleri aynı zamanda duvar ve tavanlara da kurulumu sağlanabilmektedir. Çok yönlü ısıtma sağlayan bu sistemler ilk olarak camilerde kullanılmaya başlanmıştır. Bunun en büyük nedeni, cami gibi toplu ve yoğun kullanım sağlayan mekanlardaki ısınmanın oldukça yetersiz oluşudur. Camiyi ziyaret eden insanların yaşayacakları mağduriyetlerin önüne geçmek amacı ile camilerde karbon ısıtma sistemleri yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır.

 Karbon Isıtma Sistemlerinin Özellikleri Nelerdir?

Isınma problemlerini ele alan karbon film ısıtıcı tekniği, kurulumu ve kullanımı oldukça kolay olan bir sistemdir. Yalnızca yerden ısıtma amacı için geçerli olmayan bu sistemler, zemine ve mekana göre çeşitli ölçü ve türlerde üretilmektedir. Tür ve ölçülerdeki tercihler karbonik ısıtma sistemi üzerinden alınan verimi etkilemektedir. Bu nedenle anlaşma sağlanan firma oldukça önemli bir etkendir.

Karbon ısıtma sistemleri, günümüzde her evde bulunan doğalgaz sistemler elemanları gibi mekan içerisinde yer kaplama özelliği bulunmamaktadır. Halı altı veya parke altlarına uygulanan karbonik ısıtma sistemi 1milimetreye varan inceliğe sahiptir. Bu sayede mekan içerisinde estetik bir görünüm oluşumunun yanında, yayılan ısı homojen olarak odaların her noktasına ulaşmaktadır.

 Karbon Isıtma Sistemlerinin Mevcut Kullanım Alanları

Kullanımı, camilerde ibadetini gerçekleştiren insanların kış aylarında oldukça sıkıntı yaşaması sebebiyle başlamıştır. Camilerde kullanılan halı veya halıflekslerin altına döşenen karbon film ısıtıcı tekniği, zeminden itibaren kısa süre içerisinde tüm mekanın aynı anda ısınmasını sağlar. Namaz vakitlerinden 15 veya 20 dakika öncesi için otomatik olarak da ayarlanabilen bu sistem, teknolojik olarak kolaylık sağlamaktadır.

Camilerdeki kullanımının yaygınlaşması ardından; dergah, toplantı salonları, gibi geniş insan topluluklarına ev sahipliği yapan mekanlarda da karbonik ısıtma sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde başta çocuklu ve çok nüfuslu aileler tarafından ilgi görmeye başlayan bu sistem, gelecek yıllarda tüm evlerde kullanılmaya başlanması beklenmektedir.

 Karbon Isıtma Sistemlerinin Avantajları

Karbon ısıtma sistemlerinin sağladığı en büyük avantaj, kullanılan mekanın her noktasının aynı anda ve aynı sıcaklıkta ısınmaya başlamasıdır. Bu avantajla beraber yüksek verim ve düşük maliyetlerle en çetin kış günleri bile problemsiz şekilde geçirilmektedir. Isıtma sisteminde kullanılan karbon filmler, herhangi bir darbeye karşı oldukça dayanıklı ve sıvıdan etkilenmeyecek bir yapıya sahiptir.