Şamdan

Şamdan

Cami Şamdan Modelleri

Geçmişten günümüze kadar kullanılan cami şamdan genellikle, seramik, bakır, metal ve pirinç gibi maddelerden yapılmaktadır. Ayrıca toprak, billur, fayans, fildişi ve ağaçtan olanları da mevcuttur. Bazı şamdanlara tek bazı şamdanlara da birden fazla mum dikilmektedir. Üretim aşamasında kullanılan ürünlerin çeşitliliği nedeni ile imalattaki aşamalar aynı değildir.

 Cami Şamdan Modelleri

 Çok çeşitli cami şamdan modelleri vardır. Bunlardan bazıları; cam şamdan, kristal şamdan, tek kollu şamdan, kristal üç ve dört kollu şamdan, beş ve yedi kollu şamdan, dokuz kollu şamdan, abajur şamdan, pleksi şamdan, fanus, ağaç şamdan, şamdan camı örnek olarak verilebilmektedir. Her bir ürün için ayrı ayrı özel çalışmalar yapılmaktadır. Şamdan mum taşıyıcı, aydınlatma anlamına gelmektedir.

 Camilerde kullanılan şamdanlar da hem aydınlatma hem de görsellik açısından kullanılmaktadır. İslam dünyasından şu ana kadar ulaşmış şamdanlar ters havan veya çan şeklini andırmışlardır. Osmanlı devrinde de başka şekilli cami şamdanları yapılmıştır. Ayrıca cami şamdan modelleri olarak; Lüks kubbeli gold şamdan, lüks tek şerefeli şamdan, aplik tek adet, aplik takım, lüks çift şerefeli şamdan gibi örnekleri de vardır. Aslında birçok camide çok daha fazla ve farklı şekillerde cami şamdan modelleri görülmektedir.

 Cami şamdan üzerinde genellikle Allah ve Muhammet baskıları yapılmaktadır. Cami şamdanları  alt tablası genellikle alüminyum olup geriye kalan kısımları bronz da olabilmektedir. Elektrik ile çalışanları genellikle mevcuttur. Cami mihraplarının şamdanlar sayesinde güzel ve estetik görünmesini sağlar. Cami şamdan internette, ve çeşitli dükkanlar da satılmaktadır. Teslimatları da birkaç günü bulabilmektedir. İslam sanatın da cami şamdanlarının da mihraplarda olduğu gibi çok önemli bir yere sahip oldukları görülmektedir. Cami şamdanları kullanımı ve bakımı oldukça zor ve detaylı bir işlemdir.

 Diyanet işleri başkanlığı görev ve çalışma yönergesi hususlarınca camilerin bakımı yapılmaktadır. Cam şamdanları gövdeleri genellikle çan şeklinde olmaktadır. Renk olarak genelde ağırlıklı yeşil, kırmızı ve sarı renkleri kullanılmaktadır. Ayrıca şamdanlar bulundukları mekana ve yapıldıkları maddelere göre de değişiklik göstermektedir. Bunların en büyükleri de üzerine mumların yerleştirildiği mihrap mumlarıdır. Şamdanların kullanımını kolaylaştıran diğer parçalar da yer almaktadır.

 En üstteki çanağa yerleştirilen mumun için şamdan hokkası konulur, bunun amacı da eriyen mum parçalarının orada toplanması ve ayrıca gerektiğinde parçalar çıkarılıp temizlenmektedir. Şamdanların konulduğu altlığa ise şamdan sofrası denilmektedir. Şamdanlarının mumunu söndürmeye yarayan özel makas ve saplı külah da önemli bir yer teşkil etmektedir. Camilerin beden duvarlarının içerisinde de insan boyunu geçkin şamdanlarda bulunmaktadır. Aslında şamdanların varlığı Osmanlının kültürel değerlere çok büyük önem verdiklerini göstermektedir. Ayrıca Osmanlı camileri klasik döneme kadar kandiller ile aydınlatılmasına rağmen, sonraki dönemlerde yerlerini şamdanlar almaktadır

Şamdan tasarımlarımızla camilerimize mihrabın alışılmışın dışında, gözlere ve gönüllere hoş gelecek bir led şamdan modeli şıklık katıyoruz. İmalatımız en kaliteli ve uzun ömürlü parçalardan üretilmektedir. Teknik özellikleri dkp sac üzerine gold kaplama lazer kesim led ışık aydınlatmalı içi renkli gövde pleksi,
ışık renkleri beyaz,yeşil,isteğe  bağlı özel renklerde üretilmektedir. Camilere ve dini mekanlara hizmet vermekteyiz.

 
Ürün Görselleri

 

Ürün Sipariş Formu