Mihrap

Minber Ve Mihrap

Arapça ismi nebr isminden gelmekte olup minber kaldırma, yükseltme anlamına da gelmektedir. Camilerde hatibin hutbe okurken daha iyi görülmek ve sesinin daha iyi hissedilmesi için çıktığı basamağa minber denmektedir. Camilerin en fazla süslenen ve en dikkat edilen yerlerin başında minber gelmektedir.

 Geçmişi çok eskilere dayanan minberlerin kullanım alanları mescit ve camilerde kullanılmaktadırlar. Minberin çeşitli bölümleri bulunmaktadır. Bunlar; Kaide, giriş, aynalık altı bölümü, yan aynalıklar, korkuluk, geçit, geçit üstü panosu, köşk altı panosu ve köşk tür. Bir minber cami hocası ile cemaat arasında ki en büyük ve en önemli köprüdür.

 Minber Mihrap Ve Minber İmalatı

 Oda, köşe, baş köşe, yüksek yer anlamların da çok çeşitli tanımlamalar olmakla beraber minber mihrap tanımları için kullanılmıştır. Camide imamın namaz kılarken cemaatin ön kısmında durduğu, kıble tarafında ki duvarın orta kışında yer alan oyuklu yer anlamına minber mihrap  denmektedir. Minber mihrap da sağ üst tarafına Allah, sol üst tarafına Muhammed veya üst tarafına sadece İhlas suresinin yazıldığı görülmektedir.

 Camilerde çok büyük görevleri minber mihrap üstlenmiştir. Minber imalatı ülkemiz de çok çeşitli yerlerde yapılabilmektedir. Ustalar el emeği göz nuru minber imalatı yaparak alıcılarına teslim etmektedirler. Minber imalatı yapılırken modeller çok farklılık göstermektedir. Cuma ve bayram namazlarının en önemli kısımlarından birisi de hutbe okunmasıdır.

 Cami imamı tarafından yapılan hutbelerde insanlara daha iyi bir alanda anlatabilmek için doğru yapılmış minber imalatlarının olması gerekmektedir. Ayrıca minber imalatının teslimatının da doğru ve hızlı bir şekilde yapılması çok büyük önem arz etmektedir.

Mihrap profesyonel ekibimiz ile işleriniz itina ile yapılır. Türkiye’nin her bölgesine hizmet vermekteyiz. Ahşap Korkuluklar ürünlerinde kalite işçilik ve montajlarımızla hizmetlerimize devam etmekteyiz.

 
Ürün Görselleri

 

Ürün Sipariş Formu