Yat Isıtma

Tekne Ve Yat Isıtması Karbon Isıtma Filmi İle Artık Daha Kolay

Tekne ısıtma, Yat Isıtma karbon film ısıtıcılar ile yerden ısıtma yaygınlıkla tercih edilen bir sistemdir. Parkelerin altından ısıtmada kontrollü termostatların vasıtasıyla mükemmel çözümler sunabilmektedir. Isıtıcı filmlerin altına PE yalıtımı uygulanmaktadır.

 Karbon Isıtma Filmi ile Tekne ve Yat Isıtması

 Yarı kapalı ve kapalı mekanların başında yat ısıtma sistemleri için en yüksek konforu yerden ısıtma sağlamaktadır. Çünkü en fazla soğuk havayı ayaklarımızdan hissetmekteyiz. Ayaklarımız ısındığında ortam ısısı daha düşük bile olsa ısınma hissi kişide uyanır. Radyatörlü yada klima sistemlerinde ayaklarımızın ısınması için ortam sıcaklıklarını 26 ile 28 derecelere çıkartırız ki ayak ısısı 18 ile 20 dereceye ulaşabilsin.

 Yerden ısıtmada olması gereken taban sıcaklığı 28 derece civarındadır ve bu ısı tatlı bir sıcaklık demektir. Bastığımız yerde ılık bir zemin hissi veren ve konforu sağlayabilen bir sıcaklıktır.

 Tekne ve Yat Zemin Isıtma Filmi

 Halı, PVC, parke gibi zeminlerde kullanılmaktadır. 110, 230, 300, 240, 450 W/m2 gücünde çeşitli filmler kullanılmaktadır. 110 W/m2 aralığındaki ısıtıcı filmler genellikle yatlarda veya tekne ısıtma amaçlı ve ılık bir zemin yakalamak için kullanılmalıdır.

 Yat ısıtma sistemleri filmlerinin altına yalıtım malzemeleriyle uygulama yapılmaktadır. Yalıtım tipi ise ısıtıcı filmin gücüne bağlı olmaktadır. 300 W/m2’ye kadar olan, bir tarafı alüminyumla kaplama yapılmış PE yalıtım kullanılması yeterlidir. Yalıtım malzemelerinden keçe türü karbon film ısıtıcılar için mükemmel sonuç vermemektedir. Karbonik filmler infrared teknolojisiyle çalışmaktadır. İnfrared ışınlarının zeminlerin altına geçmemesi için alüminyum tabakaya ihtiyaç duyulmaktadır. Tek başına keçe yalıtımı yada PE gereken yalıtımı sağlayamamaktadır.

 Güvenli Malzeme Kalitesi

 Karbon ısıtma filmleri tekne ısıtma için son derece güvenli malzemelerdir. Montaj şartnamesine göre yapılmış olan bir montajın hiçbir riski bulunmamaktadır. Karbon filmler direkt olarak 220 Volt elektrikle beslenerek hiçbir yangın tehlikesi barındırmamaktadır. Bunun nedeni ise ısıtıcı filmlerin elektrik bağlantı bölgelerine, filmin sadece uç bölgelerinden yapılıyor olmasıdır.

 Filmlerin enine iki ucu arasında mesafe 50 veya 80 cm olacak şekilde eklenir.

 Yani elektriğin faz hattı ile nötr hattı arasında bulunan mesafe filmin eni kadardır. Yat ısıtma için filmlerin besleme kablolarının iyi bir şekilde seçilmemesi durumunda kablolar yanabilmektedir. Bu riski devam ettiren diğer bir seçenek ise sıtma filmine iyi yalıtım yapılarak montaj uygulanmazsa yangın riski oluşmaktadır.

 Tercih Edilen Voltaj

 Yat ısıtma için kullanılan karbon ısıtma filmleri 220 Volt ile beslenmektedir. Elektrik bağlantısı termostat vasıtası ile yapılmaktadır. Ayarlanmış olan sıcaklığa gelince kadar sistem otomatik olarak çalışacaktır ve duracaktır. Yat veya teknenin ısınması için ayarlanan değerlerin altına düşmesi halinde otomatik şekilde tekrar ısıtma açılır.

 Parke altı ısıtmada Yat ısıtma için 230 watt/m2 üzerinde bulunan güçlerde filmleri kullanmamaktayız. Hızlı soğumadan ve ısınmadan dolayı parkelerde ses oluşabilmektedir, hatta ısıya dayanıklı olmayan parkeler değilse bozulmalar da yaşanabilmektedir.

 Karbon Filmle Yat – Tekne Isıtmanın Avantajları

 – Çok hızlı ısınma

 – Çok homojen bir ısı yayılımı

 – Termostat ile kontrollü bir ısıtma

 – İstediğiniz anda yat ısıtma sistemleri sayesinde istediğiniz sıcaklık değerlerinde ısıtma imkanı

 Parke Altı Karbon Filmleri Döşemesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 Karbon filmlerle tekne ısıtma ve parke altı ısıtmalar pratik bir şekilde olmasına rağmen dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. En uygun parke türüne geçme olarak, monte edilen parkeler kullanılmaktadır. Eğer yapıştırma ile yapılacaksa bu durumlarda ısıtıcı filmler üzerine 2 ile 4 mm kalınlığı arasında kontrplak türü malzemeyle kapatılıp, üzerine yapıştırma şeklinde uygulanır.

 Filmlerin üzerine direkt olarak parke yapıştırılmamalıdır.

 Eğer iyi bir şekilde genleşme payı bırakılmazsa ısınmadan dolayı parkeler zamanla genleşme sesi oluşturabilmektedir. Buda rahatsızlık verebilmekte, ısınma ya da soğuma esnasında zeminden ısıtmaya uygun olmayan parke çeşitlerinde bu tür sesler oluşabilmektedir. Seramik cinsi, taş cinsi malzeme altında bu tür karbon film uygulamak zorlu bir işlemdir. Maliyet olarak iki katına çıkmaktadır. Önerimiz ise bu tür mekanlarda kablolu ısıtma sistemidir.

 

Yat Isıtma, tekne ısıtma karbon film ısıtıcı ile yerden ısıtma en çok tercih edilen sistemdir. Parke altı ısıtmada kontrollü termostatlar vasıtası ile mükemmel çözümler sunmaktadır. Isıtıcı film altına PE yalıtım uygulanmaktadır.

 
Ürün Görselleri
Ürün Sipariş Formu